Pembe kurdele, kadınlara ikinci bir hayat sunuyor

Fibaemeklilik’in geçtiğimiz yıl Türkiye Meme Vakfı (MEVA) tarafından desteklenen ‘Farkındayım Korkmuyorum, Arkadaşıma AnlatıyorumPembe Kurdele Akran Eğitimi Projesi, bu yıl da Group Florence Nightingale ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) işbirliği ile devam ediyor. Geçtiğimiz yıl 10 bin kadına verilen eğitimler bu yıl, ‘Gelin, Bugün Hem Kendinizi Hem De Bir Anneyi Koruyun’ sloganı ile daha fazla kadını bilinçlendirmeyi ve eğitebilmeyi amaçlıyor.

‘Pembe Paket’in Farkı

‘Pembe Kurdele Paketi’ni hazırlarken aslında bir faaliyette bulunmaktan çok, kadınların bu ürünü alarak farkındalıklarını artırmak, bilinçlendirmek ve bu yolla imkânı kısıtlı olanlara da yardımda bulunmaktan yol çıkan Fibaemeklilik, bu ürünü ile diğer sigorta ürünlerinden ve sağlık sigortalarından ayrılıyor. Paketin en önemli ayrıcalığı ise bir kadın kanserine yakalandığınızda, bunu belgelemenizden 30 gün sonra herhangi bir hastane faturası vesaire gerekmeden teminat tutarını sigortalıya nakit olarak ödemesi. Böylece kişi, bu tutarı ister tedavi masraflarında, isterse farklı ihtiyaçları için kullanabiliyor.

Toplantıda konuşan Fibaemeklilik Genel Müdürü Ömer Mert, bu projede sigorta ürününü satan taraf olarak gözükseler de aslında çok farklı bir misyonları olduğuna dikkat çekerek, “Meme kanseri Türkiye’de en yaygın kanser türü ama iyi tarafı erken teşhis ile % 98 tedavi edilme şansı var. İşte biz de tam olarak buna talibiz! Pembe Kurdele Paketi’nin içeriğine baktığınızda da bu söylediklerimi teyit ediyor. Öncelikle bu paket başta meme kanser olmak üzere hemen hemen tüm kadın kanserlerini içeriyor (meme, rahim, rahim ağzı, rahim içi, yumurtalık, tüpler, vajina/vulva). Biz elde ettiğimiz primin % 30’unu da AÇEV’e bağış olarak aktararak, kadınlarımıza yeni bir hayat sunmayı amaçlıyoruz. dedi.

 Toplum Sağlığında Kadının Rolü

Group Florence Nightingale adına konuşan Florence Nightingale Hastaneleri Pazarlama Direktörü Dr. Yeşim Dalyan ise “Grubumuz toplum sağlığına verdiği değerden yola çıkarak Fibaemeklilik ve AÇEV ile Pembe Kurdele sosyal sorumluluk projesinde beraber yürümektedir. Bu projede hedefimiz, geleceğin mimarı kadınlarımızda kanserin erken tanı ile tespit edilebildiği ve düzenli kontrollerle tedavisinin mümkün olduğu konularında farkındalık yaratmak, eğitici toplantılar ve iletişim çalışmalarıyla konu hakkında bilinçlendirmektir” dedi. Dalyan, artan kanser vakalarında üzerine ise çarpıcı veriler paylaştı.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de her yıl yeni 20 bin meme, 4.700 rahim, 3.800 yumurtalık, 1.500 rahim ağzı kanseri görülüyor. Hayat boyunca her sekiz kadından biri meme kanseri riskiyle karşı karşıya. Erken teşhisle tespit edilen meme kanserlerinde ise ölüm oranı yüzde 30 azalmakta.

Bugüne dek gerçekleştirdikleri destek eğitimlerinin kadınların toplum içindeki önemli rolü düşünüldüğünde,  toplumda sağlıklı olmanın ve iyi yaşamanın anahtarı olarak görüldüğüne değinen AÇEV Genel Müdürü Nalan Yalçın da “AÇEV olarak kadınlara yönelik eğitim çalışmalarımız kapsamında  1993 yılından bu yana pek çok faaliyet yürütüyoruz. Yüz yüze eğitim çalışmalarımızla ulaştığımız kadın sayısı 300.000. Bunun yanı sıra bilgisayar destekli ve televizyon yoluyla yaptığımız eğitimlerle ulaştığımız kadınlar ise milyonları aşıyor. Özellikle erken teşhisi hayat kurtaran kanser konusunda kadınlara farkındalık sağlayacak Pembe Kurdele Projesi içinde Fibaemeklilik ve Florence Nightingale Group ile işbirliği yapmak bizim için çok anlamlı ve destekleyici oldu. Böylece hem daha fazla kadına ulaşabilecek hem de daha kapsamlı bilgiler veriyor olacağız. Bizi de bu projeye dahil ettikleri ve eğitimlerimize destek oldukları için her iki kurumun yetkililerine de teşekkür ediyoruz” diyerek, projenin bir parçası olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Yorum yazın