MHR Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. halka arz oluyor

MHR Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. halka arz oluyor

Türkiye’nin sigorta şirketleri iştiraki olan ilk gayrimenkul yatırım ortaklığı MHR Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (MHR GYO) halka açılıyor.

Maher Yatırım Holding bünyesinde bulunan Quick Sigorta ve Corpus Sigortanın iştiraki olan MHR GYO, Yapı Kredi Yatırım aracılığıyla ‘Borsadan Satış’ yöntemiyle halka arz edilecek. Halka arzda, MHR GYO’nun çıkarılmış sermayesinin 620 milyon TL’den 827 milyon TL’ye yükseltilmesi nedeniyle oluşan 207 milyon TL nominal değerli hisse, 4,30 TL’den satışa sunulacak. Halka arz sonrasındaMHR GYO’nun halka açıklık oranı ise yüzde 25 olacak.

MHR GYO, halka arz gelirinin tamamını gayrimenkul portföyünün genişletilmesi amacıyla yeni gayrimenkul alımı, kat karşılığı ve hasılat payı karşılığı projelerinin geliştirilmesi ve kentsel dönüşüm projelerinin finansmanında kullanacak.

OFİS VE TİCARİ GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTERIYOR

Ofis ve ticari gayrimenkul segmentinde faaliyet gösteren MHR GYO’nun portföyünde İstanbul Ataşehir’deki QuickTower projesi ile Ankara Çankaya’daki Maidan İş ve Yaşam Merkezi’n de yer alan 3 bağımsız bölüm bulunuyor. LeedPlatinum sertifikasına sahip sayılı ofis binalarından olan Quick Tower ve Maidan İş ve Yaşam Merkezi’nin kira gelirleri, doğrusal yöntemle gelir tablosuna aktarılıyor.  TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. tarafından hazırlanan raporlaragöre 30.06.2023 tarihi itibariyle MHR GYO portföyünün toplam piyasa değeri 2.880.980.000 TL (KDV Hariç) olarak hesaplanırken, raporda Quick Tower’ın piyasa değeri 2.856.245.000 TL (KDV Hariç), Maidan İş ve Yaşam Merkezin de yer alan 3 bağımsız bölümün piyasa değeri ise 24.735.000 TL (KDV Hariç) olarak belirtildi.