Kalem deyip geçmeyin…

BENİM gençlik yıllarımda popüler olan bir türkü vardı; “Kul olayım kalem tutan ellere/ Kâtip arzuhalim yaz yare böyle” diye başlar ve acıklı bir biçimde sürer giderdi… Kalemin hepimizin hayatında önemli bir yeri vardı. Ancak bilgisayar çağına geçtikten sonra kalemin önemi giderek azaldı, hatta birçoğumuz neredeyse yazı yazmayı bile unuttuk. Nitekim geçen ay ben bir haber araştırması için kalemi elime aldığımda yazımın ne kadar kötüleştiğini üzülerek gördüm. Oysa ben gençliğimde el yazısını da kırık harfleri de çok güzel yazardım. Çünkü ortaokulda bize yazı dersi de verilirdi. Ama bilgisayar, bana bütün bildiklerimi unutturmuş gibi görünüyordu, neredeyse kendi yazımı okumakta bile zorlanıyordum…
Geçtiğimiz ay içinde gelen bir basın bülteni, bana kalemin önemini yeniden hatırlattı. Avansas.com’un yaptığı son araştırma işyerlerinde kadın ve erkek çalışanların kalem tercihleri arasındaki farkı ortaya koyuyor. Kadınların favorisi istenilen incelikte yazma imkânı sunan uçlu kalemken, erkekler en pahalı kategoride yer alan imza kaleminden vazgeçemiyor.
Hangi ölçekte olursa olsun işyerlerinin en çok kullandığı ve satın aldığı ürünlerin başında hâlâ kalem geliyor. Peki, ama çalışanlar yüzlerce çeşidi bulunan kalemlerin en çok hangilerini tercih ediyor? Avansas.com’un satışa sunduğu yüzlerce kalem çeşidinin satış verilerine ve yaptığı saha araştırmalarına göre işyeri çalışanlarının kalem tercihlerinde, zirvede fosforlu kalem yer alıyor. Fosforlu kalemi, işyerlerinin vazgeçilmezi tükenmez kalem ve koli kalemi takip ediyor.
Araştırma kadın ve erkek çalışanların kalem tercihleri arasındaki farkı da ortaya koyuyor. Kadınların ruhundaki incelik, zarafet ve detaycılık kullandıkları kalemde de kendini gösteriyor. İstenilen incelikte yazma fırsatı sunan uçlu kalemler kadınların en çok satın aldıkları kalem çeşitlerinin ilk sırasında yer alıyor. Pek çoğumuzun önemli noktaları vurgulamak için kullandığımız fosforlu kalemler, adeta kadınların işlerinde ince eleyip sık dokuduklarının, detaylara verdikleri önemin bir yansıması olarak ikinci sırada yer alıyor. Renkli dünyalarını işlerine de yansıtan kadınlar fosforlu kalemin neredeyse her rengini kullanıyor. En çok satın alınan çeşitlerde fosforlu kalemi; kurşun kalem, asetatlı kalem ve tükenmez kalem takip ediyor.
Cinsiyete göre kalem tercihlerinde erkeklerin pahalı kalemleri tercih ettiği göze çarpıyor. En çok satın alınan çeşitlere bakıldığında sırasıyla imza kalemi, dolma kalem, tükenmez kalem, roller kalem ve tahta kalemi görülüyor. Prestiji yansıtan ve en pahalı segmenti oluşturan imza kalemlerinin birinci sırada yer alması erkeklerin karar mercii olarak öne çıktığını da ortaya koyuyor.

08-16-eminozcantablo

 

 

 

 

 

 

 

 

Araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar böyle, ancak benim birinci tercihim tükenmez kalemdir. Düzgün yazan basit bir tükenmez kalem benim her işimi görür. Artık yazıları bilgisayarda yazıyoruz, ama olsun, el altında bir tükenmez kalem bulundurmakta yarar var…
Esen kalın.

Yorum yazın