“Işık” gelecekte de acentelerle parlayacak

 “Işık” gelecekte de acentelerle parlayacak

Işık Sigorta’nın temelinde bir acente şirketi olduğunu söyleyen Genel Müdür Recep Koçak, şirketin bu günlere gelmesinde en önemli paya sahip olan satış kanalının acenteleri olduğunu, yollarına güçlü acente ağıyla devam ettiklerini ve edeceklerini aktardı. Şirket olarak acentelerinden gelen her önerinin kendileri için çok değerli olduğunu ifade eden Koçak, acenteleriyle iş ilişkisinin yanı sıra, kopmasının mümkün olmadığı manevi bağlarla birbirlerine bağlı olduklarını kaydetti.
Acentelerin öneminin artacağını ifade eden Koçak, “Ekonomide yaşanan gelişmeler ve teknolojinin etkisi tüm sektörlerde olduğu gibi sigortacılıkta da hissediliyor. Rekabet artıyor, oyunun kuralları değişiyor, pazarlamada yeni kanallar çıkıyor. Ancak, acentenin önemi hiç azalmıyor, azalmayacak” dedi. Işık Sigorta için acente kanalının önemini yitirmesinin söz konusu olamayacağını aktaran Koçak, bireylerin önemli bir kısmının uzaktan değil, hâlâ yüz yüze satın alma eğiliminde olduğunu dile getirdi.

‘ACENTELERİMİZE DAHA ÇOK KAZANDIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ’
Recep Koçak, büyüyecek olan sigorta pastasından önümüzdeki yıllarda acentelerin de daha fazla pay alacağını, şirket olarak prensiplerinin de acentelerine her zaman daha fazla kazandırmak olduğunu vurguladı.
Acentelerin gelirlerini artırmak istediklerini ifade eden Koçak, “Son yıllarda acentelerin operasyonel maliyetleri öngörülemeyecek şekilde artmış durumda. Personel giderlerinden, ofis ve iletişim giderlerine kadar birçok gider kalemi acenteleri zorlamakta. Daima vurguladığımız konulardan biri olan, acente üretiminin adetsel ve prim olarak büyümesine rağmen, gelirlerinin aynı oranda artmadığı bir gerçek. Rekabet nedeniyle poliçelerden alınan primin düşmesinden kaynaklanan komisyon azalmasını eklediğinizde durum içinden çıkılmaz bir hal almakta. Sigorta şirketlerinin yaşadığı kârsızlığı acenteler de yaşıyor. Sorunun ne olduğunu tespit ettiğinizde çözüm bulmak kolaylaşıyor. İki branşa sıkışıp kalmış portföy yapısının gelecekte hem acenteye hem de şirkete zarar vereceğine hiç kuşku yok. Acentelerin portföy yapılarını değiştirme ve büyütme konularında kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Tüm çabamız acentelerimize daha fazla kazandırmak adına portföy yapılarını değiştirme konusunda yardımcı olmak. Türkiye’de sigortacılık acente ile yapılmaktadır ve bu şekilde yapılmaya da devam edecektir. Geçmişte de böyleydi, gelecekte de böyle olacak. Ülkemiz için bu durum değişmeyecek, acenteler vazgeçilemez ve alternatifsiz olmaya devam edecek” dedi.

‘ACENTELERİMİZİN İŞLERİNİ DAHA DA KOLAYLAŞTIRACAĞIZ ’
Acentelerin her zaman yanında yer aldıklarını belirten Koçak, “İnternet ve direkt satış acenteler için bir tehdit gibi görünüyor. Ama biz şirket olarak acenteyi baypas edecek hiçbir uygulamanın içinde olmayacağız. Çalışmalarımızı, teknoloji ve internetin acentelerimizin işlerini kolaylaştırması yönünde yoğunlaştırmış bulunmaktayız. Teknolojik anlamdaki yatırımlarla acentelerimizin operasyon sürelerini azaltmayı hedefliyoruz ki acenteler satış ve pazarlamaya daha fazla ağırlık verebilsinler. Işık Sigorta acentelerinin iş yapabilme potansiyeli, deneyimleri, birikimleri ve hizmet anlayışları çok yüksek. Gelecek yine acentelerde ancak acentelerin kurumsallaşma yönünde yatırım yapmaları da gerekiyor” dedi.

‘SEKTÖRÜ SIRTLAYAN ACENTELERDİR’
Acentelerden başka alternatif dağıtım kanalına ihtiyaç duymadıklarını söyleyen Koçak, “Işık Sigorta sektörün yaşaması için acentelerin yaşayabilmesi gerektiğine inanıyor. Rekabet hizmette olmalı diyoruz yıllardan beri. Fiyata dayalı rekabet acentelere de şirketlere de zarar veriyor ve vermeye de devam edecek. Bugüne kadar tüm sigortacılık işlemlerimizde acente tarafında olduk, hiçbir zaman kendi acentelerimiz ile rekabet içinde olmadık şirket olarak. Aksine acentelerimiz nasıl daha fazla üretim yapar, nasıl daha fazla kazanç elde eder buna kafa yorduk.

‘KÂR ETTİYSEK BUNUN MİMARI ACENTELERİMİZDİR’
Hiçbir zaman alternatif dağıtım kanalı arayışı içine girmedik. Biz her zaman acentelerimize güvendik, yıllardan beri söylenegelen Işık Sigorta yine kâr etmiş söyleminin gerçek sahibi acentelerimizdir hiç kuşkusuz” dedi. Acentelerin önemini anlatan Koçak şöyle konuştu: “Sektörün gelişimi ve devamı için Türkiye’de sigorta satış, pazarlama ve hizmetin sigorta acenteleri üzerinden yapılması gerektiğini, sigorta şirketlerinin her türlü çalışma, plan ve organizasyonunu buna göre yapması gerektiğine ve acentelere yönelik satış, pazarlama, liderlik ve ürün eğitimlerine ağırlık vermeye, özellikle yerinde eğitimin önemine inanıyoruz.  Sigorta acenteleri daha önce olduğu gibi sektörü sırtlayarak, gelişimine ve büyümesine katkı sağlamaya devam edecektir.”

‘BUGÜNLERE ACENTELERİMİZLE GELDİK’
Koçak sözlerini şöyle sürdürdü: “Sattığınız ürünler ne kadar iyi olursa olsun, dağıtım kanalınız iyi değilse o ürünü müşteriyle buluşturamazsınız. Dolayısıyla dağıtım kanalı olarak acenteler sigorta sektörünün ve şirketimizin olmazsa olmazıdırlar. Bizim bugünlere gelmemizdeki en büyük destekçimiz, iş ortağımız hiç kuşku yok ki acentelerimiz. Biz bugünlere acentelerimiz ile geldik, gelecekte de her ne şartta olursa olsun onlarla birlikte yolumuza devam etmek niyetindeyiz.”

‘BİZ BİRBİRİMİZİ BİLİRİZ’
Acenteleri desteklemek için onlarla görüşmek ve tanımak gerektiğini belirten Koçak konuyla ilgili şunları söyledi: “Sahada olanlardan daha iyi sahayı kim bilebilir? Yeri geldiğinde onlarla birlikte sahada olabilmek, ama her zaman sahada olanlardan bilgi alarak hareket edebilmek. Burada temas etmek istediğim husus, her zaman acentenin yanında olmak, acenteyi bilmek, acenteyi tanımak, acente gibi düşünebilmek. Bunları yapabilmenin yolu da acenteyi yerinde ziyaret etmekten geçiyor. Acentenin sıkıntısını yerinde dinlemek, ihtiyaçlarının neler olduğunu görebilmek, gerektiğinde lokal çözümler üretebilmek için acenteye onunla birlikte olduğunuzu hissettirmeniz lazım. Ne mutlu bize ki yerinde ziyaret etmediğimiz acente yok denecek kadar az. Satış ekibimiz ise 365 gün onlarla birlikte. Biz biliyoruz ki Anadolu’nun her köşesinde bize evini, ocağını, sofrasını açacak dostlarımız var. Esas zenginlik de bu bizce. Işık Sigorta’nın gücünün kaynağında acenteleri ile olan güçlü ilişkisi yatmaktadır. Acentelerimiz için de durum aynı. Tüm acentelerimiz şirketimizin en alttaki personelinden bize kadar iletişim sorunu yaşamamakta. Bizi diğer şirketlerden ayıran en önemli özelliğimiz acentelerimizle kurduğumuz sıcak bağdır diyebiliriz.
Bütün çabamız, bugün olduğu kadar bundan sonra da acentelerimiz ile birlikte büyümektir. Bizi bu günlere taşıyan acentelerimiz ile birlikte ve onların sayesinde iş yapma iştahımızın sürekli artacağına olan inancımız tamdır.”

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply