Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi

SEZGİN Noyan kardeşimin başına saksı düştü galiba, bir gün kapıma dayanıp bugün kültür turuna başlıyoruz diye Çağlayan’da Çuhadaroğlu Alüminyum’un patronu Nejat Çuhadaroğlu’nun kurduğu bir müzeye götürdü. Adı geçen zatın küçük yaşlarda başlayan resim, heykel ve maket yapma (DİORAMA) tutkusu, seneler içerisinde büyüyerek önce koleksiyonerliğe ve ardından müzeciliğe kadar uzanarak bu muhteşem müzenin kurulmasına vesile olmuş.
Müzede; Osmanlı dönemine ait (1453-1923) askeri ve etnografik tarihi eserler sergilenmektedir. Ayrıca, ülke tarihimizin eşsiz mirasını ve bu mirasın kayıp halkalarını gün yüzüne çıkarmak amacıyla oluşturulan müze tarihinin ilgili dönemlerini canlandıran dioramalarla ve mankenlerle zenginleştirilmiştir.
Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’nin zemin katı geniş bir zaman dilimini kapsamaktadır. Osmanlı Devleti’nin dönemler boyunca geçirdiği sosyal, kültürel ve ekonomik değişimleri gösteren birçok özel aksesuar bulunmaktadır.
Büyük Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu’na ait eserlerle başlayıp, Anadolu Selçuklu Devleti ve III. Selim’e kadarki Osmanlı Devleti dönemine ait eserler sergilenmektedir.
Eşi benzeri olmayan Anadolu Selçuklu dönemi kılıcı, giyen padişahı koruduğuna inanılan tılsımlı gömlek, Osmanlı Dönemi Cellât Palası, Avrupa ve Anadolu topraklarında kullanılan tabancalar, gürz ve baltalar bu eserler arasındadır. Ayrıca İstanbul’un Fethi’ni tasvir eden diorama ile Osmanlı ordusunun “Deli” akıncıları, Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nda yapılan kaplan sergilemesinin canlandırması da yine bunlar arasındadır.
İkinci Dünya Savaşı’na damgasını vuran, dönemin hava harpleriyle tarihe not düşüren Alman hava saldırılarının efsane uçağı Messerschmitt Bf (Me) 109-G6 ‘Gustav’ Türkiye’de Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’nde sergilenmektedir. Bu uçak şu an dünyada kalan 3 uçaktan biridir.
Yaklaşık bin senelik savaş tarihi anlatan ve işleyen müze; Doğu Roma (Bizans), Selçuklu, Osmanlı dönemi, 1. Dünya Savaşı, 2. Dünya Savaşı, Kore Savaşı, Vietnam Savaşı, Kıbrıs Barış Harekatı, Körfez Savaşı gibi konuları ve tüm önemli olayları işleyen eserlere yer veriyor. Bu konuları işlerken hem de her ölçekte maket ve dioramalarla gösteri yapıyor. Müzenin bu şekli ile dünyada ilk ve tek olduğu söyleniyor.
Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’ni gezip görmenizi öneririm. Benim naçiz birkaç cümlemle anlatılması veya tanıtılması imkânsız.

Yorum yazın