Hasar yönetimini dönüştürmek için blok zinciri tabanlı sigorta

 Hasar yönetimini dönüştürmek için blok zinciri tabanlı sigorta

Juniper Research tarafından yayınlanan rapora göre blok zincir tabanlı sigortanın talep yönetimini değiştirmesi öngörülüyor. Araştırmacılar, blok zincir tabanlı sigorta taleplerinin 2024 yılına kadar küresel olarak maliyet tasarrufunda 10 milyar doları aşmasını bekliyor.

“Finansal Hizmetlerde Blok Zincir: Temel Fırsatlar, Satıcı stratejileri ve Pazar Tahminleri 2021-2030” başlıklı raporda sigorta sektörünün tüm süreçlerde blok zincir kullanımından maliyet tasarrufu sağlaması gerektiğini belirtiliyor.

Bu, Juniper Research’ün 2021 ile 2024 yılları arasında prim ihracı ve yönetimi için blok zincir kullanımı üzerinden toplam maliyet tasarrufunda çok yüksek artışlar olacağını öngördüğü ABD gibi sigorta ağırlıklı pazarlar için geçerli. Ayrıca 2024 yılına kadar küresel olarak toplam maliyet tasarrufunun yarısından fazlasını temsil ediyor.

Araştırmacılar, sağlık sigortasını sektörün kaynak yoğun doğası ve blok zincirinin verimsiz süreçlerin yerini alabilmesi nedeniyle tasarruflar için kilit alan olarak önerdi. Rapor, sağlık sigortası için büyük bir piyasa olan ABD’nin blok zincir aracılığıyla işlenen talep sayısının 2024’te 24 milyona sıçrayacağını gösteriyor.

‘SİGORTACILAR BLOK ZİNCİR TEKNOLOJİSİNİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRMALI’

Araştırmanın yazarı Susannah Hampton, sigortacıların süreçleri modernize etmeye isteksiz davrandığını ancak sigortanın faydalarının nihayetinde blok zinciri çözümlerinin uygulanmasının önündeki engelleri aşacağını ve blok zinciri sigortasının artmasına olanak sağlayacağını belirtti.

Hampton, sözlerine şöyle devam etti: “Sigortacılar, blok zincir teknolojisinin yatırım ve ortaklıklar yoluyla uygulanmasının önündeki engelleri ortadan kaldırmalı” diyen Hampton sözlerini şöyle noktaladı: “Dağıtılan herhangi bir blok zincir çözümü mevcut sigortalama ve talep yönetimi platformlarına entegre olmalı ve halihazırda mümkün olanın ötesinde artan bir değer teklifi sunmalıdır.”

İlginizi Çekebilir