Generali Sigorta marka bilinirliğinde ilk beşte

2014’e yüzde 70 büyüme hedefiyle başlayan Generali Sigorta, dokuz ay sonucunda sektör ortalamasının çok üzerinde bir büyüme oranı kaydetti. 2014 yılında hayat dışında sektör ortalama büyümesi yüzde 9 olarak gerçekleşirken, Generali Sigorta’nın büyümesi yüzde 76 olarak kaydedildi.
Böyle bir ortamda yüzde 70 büyümeyi hedeflediklerini ve bunu başardıklarını ifade eden Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan şunları söyledi: “Geçen senenin yüzde 25’lik büyümesi bizim için önemli bir göstergeydi. Bu sene enflasyondan da arındırdığınızda yüzde 4’e yakın bir küçülme söz konusu. Generali Sigorta olarak dokuzuncu ay itibarıyla böyle bir ortamda yüzde 76 büyüdük. Son üç aydan da çok ümitliyiz. Aynı şekilde devam ederek bu büyümeyi yakalayacağımızı düşünüyoruz. Bu sene hedeflerimizin üstünde satışlar yaptık. Grubun büyümeye odaklandığı ülkeler arasındayız, bunun için iletişim faaliyetlerimiz süreklilik arz edecek, markamıza yatırıma devam edeceğiz.”

‘GENERALI’DE HER ŞEY GÜVEN VE KOLAYLIK ÜZERİNE KURULU’
Beş ay süren bir pazar araştırması yaptıklarından bahseden Ayhan, pazar araştırmasında ortaya çıkan sonuçları şöyle anlattı: “Üç nedenden dolayı vatandaşlar sigorta yaptırmaya çok sıcak bakmıyorlardı: Bir, güven duyamıyorlar. İki, sigorta çok karışık geliyor. Üç, maddi imkanları kısıtlı. Biz de her şeyi kolaylık ve güven üzerine kurduk. Müşteriler davranışlarını hızlı değiştiriyorlar. Yaptırdığımız araştırmanın gerçek müşteri beklentisini anlamamıza büyük katkısı oldu. Herkes için zaman çok kıymetli ve hızlıca sonuca ulaşmak isteniyor. Modern dağıtım kanalımız olan internet sitemiz üzerinden bir dakikada teklif, üç dakikada da poliçe alabiliyorlar.”
Acentelerine sundukları teknolojik alt yapı desteğiyle, yatırımla ve verdikleri eğitimlerle sigortacılığın acenteyle yapılan bir meslek olduğu mesajını verdiklerinin altını çizen Ayhan, dünya genelindeki uygulamalarının da bunu gösterdiğini aktardı. Ayhan, “Dünyada, Türkiye’de olduğu gibi başka dağıtım kanalları da var. Geleneksel dağıtım kanalları olan acente, broker, bankaların yanı sıra direkt satış imkanı sağlayan modern dağıtım kanalları önem kazanırken, aynı zamanda dünyada devam eden en geleneksel kanal olan sigorta acenteleri en yüksek satış payına sahip. Doymuş pazarlarda bile acente payı yüzde 60-70” diye konuştu.

‘ÇOKLU ERİŞİM PROJEMİZ DÜNYAYA ÖRNEK OLDU’
‘Çoklu Erişim Projesi’ ile sigortalılarına Generali’ye her zaman ve her yerden ulaşabileceklerini anlatmak istediklerinden bahseden Mine Ayhan, “Sigorta penetrasyonunun artması, hem Generali Sigorta için hem de bütün sektör için kazanç olur. Biz Türkiye’de 150 senelik bir şirketiz ancak şu anki yapımızla da en modern projeleri yapmış ilk şirketiz. En dinamik, en genç, en öncü, tüketicinin dünyada değişen ihtiyaçlarına cevap veren ilk şirket olduk ve bundan gurur duyuyoruz” dedi.
Çoklu erişim ve çoklu dağıtım projesini Türkiye’de ilk kez uygulayan şirket olduklarına değinen Ayhan, tüm tüketicilere ulaşarak sigortanın karmaşık bir şey olmadığını anlatmak istediklerini vurguladı. “Şimdiden Generali bünyesindeki bazı Avrupa ülkelerinden bu projemizle ilgili iki heyet geldi. Hollanda ve Belçika’dan heyetler projeyi nasıl uyguladığımızı anlatmamızı istedi. Genelde Avrupa’da her şey daha iyidir, biz de oradan alırız. Ama bu sefer öyle olmadı. Bu proje ilk kez Türkiye’de uygulanmadı, daha önce beş ülkede daha yapıldı; ama şimdi Türkiye’de uygulananın en iyisi olduğu belirlendi. Çünkü diğer ülkelerdeki nispeten zayıf kalan noktalar, bizim ülkemizde güçlendirilerek bu proje yapıldı” diyen Ayhan, bu sebeple şu an böyle bir projeyi incelemek isteyen bir ülkenin Generali Türkiye’ye geldiğini dile getirdi.

‘BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİNDE TOPLANTILAR DÜZENLİYORUZ’
Acentelerle çok yakın olmak istediklerinin altını çizen Ayhan, şunları söyledi: “25 yıllık meslek hayatımda hep acentelerle çalıştım. Acentelerimizle toplantılar yaparak, kendilerinin görüşlerini almanın her zaman büyük yarar sağladığına inandım. Genel müdür yardımcılarımız Erkan Aydoğan ve Mehmet Tümer’in acente yelpazesi çok geniş, ikisi de Türkiye’yi defalarca dolaştı.”
Kasımın ilk haftasına kadar Erkan Aydoğan’la birlikte Türkiye’deki acenteleriyle bir araya gelmek amacıyla bölge müdürlüklerinde büyük toplantılar düzenleyeceklerine değinen Ayhan, “Hem sohbet edeceğiz hem de onların sorularını cevaplayacağız. Sürekli acentelerle temas halindeyiz, bu toplantılar bu sene içinde yapacağım dördüncü tur olacak. Çünkü sahada olmayı ve onlarla iletişim kurmayı seviyorum. Bu tabii acentelerimizi de memnun ediyor. Çünkü eğer onlar bize sahayı anlatmazsa ve biz onların işlerini artıracak, kolaylaştıracak şekilde mesajlar vermezsek uyumlu çalışamayız” dedi.
Mine Ayhan, IT sistemlerine çok büyük yatırımlar yaptıklarını ifade etti. Acenteleri için büyük bir platform geliştirdiklerine değinen Ayhan, şunları söyledi: “Artık bankalar, telekomünikasyon şirketleri çok hızlı bir şekilde hizmet veriyor. Sigorta şirketleri olarak bunun gerisinde kalamayız. Mutlaka bunun yatırımını yapmamız lazım. İnovasyonda öncü şirket olarak bu konuda yatırım yapıyoruz. Şu an en büyük yatırımlarımızı teknolojiye, sistemlere, CRM uygulamalarına ve marka bilinirliğine yapıyoruz. Sadece Generali Sigorta olarak düşünmüyoruz, bunlar aynı zamanda pazarı büyütecek uygulamalar.”
Bu senenin ocak ve mart aylarında acenteleri için büyük eğitimler düzenleyerek tabletler verdiklerini kaydeden Ayhan, tabletler üzerinden acentelerle hızlı iletişim kurarak onlara önemli mesajlar iletebildiklerini aktardı. “Tabletlere eğitim dokümanları ve bazı uygulamalar yüklendi. Bu programlar sayesinde bulundukları her yerden bütün acentelerimizle aynı anda iletişim kurabiliyoruz. Bu uygulamalara devam edeceğiz çünkü acentelerimizle birlikte büyüyeceğiz. Dünyadaki oranlara baktığınızda sadece direkt satışla veya internetle büyümek mümkün değil. Önemli olan bütün dağıtım kanallarıyla birlikte bir harmoni yakalayabilmek” diyen Ayhan, Generali Sigorta olarak bunu başarabildiklerinin altını çizdi.


‘ACENTE SAYIMIZ İKİYE KATLANDI’

Generali Sigorta’ya çok sayıda acente başvurusu gelmesine şaşıranlar olduğunu belirten Ayhan, şunları söyledi: “385 acenteden 700’e ulaştık. Hedefimizin iki katına çıktık. Bu talepte bizim kendi acentelerimizin memnuniyeti rol oynadı. ‘Nedir onları bu kadar memnun bırakan? derseniz, en önemlisi marka bilinirliğine yatırım yapmış olmamız. Generali Sigorta, çok uzun yıllardır ilk defa bu kadar yoğun ve her mecrada ürün ve hizmet iletişimi yaptı. Bu sayede sigorta sektöründe marka bilinirliğinde bu kadar şirket arasında ilk beşe girdi.” Bu sene yeni çıkardıkları ürünleri acentelerinin satabilmesi için çok ciddi gayret sarf ettiklerine dikkat çeken Ayhan, “Acentelerimize eğitimler verdik, fiyatlarımızı mümkün olduğu kadar düşük tuttuk. Her alanda rekabetçi değiliz ama uzman olduğumuz alanlarda oldukça iddialıyız ve rekabetçi olduğumuz yerde de birinciyiz. Bu nedenlerden ötürü de acentelerimiz çok mutlu. Çünkü onların da hem portföyleri genişledi, hem de üretimleri arttı” dedi.


‘ACENTELERİMİZE MÜŞTERİ YÖNLENDİRİYORUZ’

“7/24 Sigorta Danışmanlığı olarak adlandırdığımız çağrı merkezimizden acentelerimize müşteri yönlendiriyoruz. Bazı acentelerimiz ‘Çok müşteri gönderiyorsunuz, yetişemiyoruz’ diyorlar. Bazı acentelerimiz de ‘Bize çok az müşteri yönlendiriliyor’ diyor. Bunu dengelemeye çalışıyoruz” diyen Mine Ayhan, sigortalıların, Generali’nin kendilerine sunduğu listeler üzerinden veya internetten acentelere ulaşabildiğini kaydetti. Acentelere sunulan Facebook hayran profili ve potansiyel müşteri yaratmalarına olanak sağlamak için oluşturdukları, içinde sigortaacentem.info isimli internet sitesi ve Facebook hayran profili bulunan dijital platform üzerinden Google desteği de vererek acentelerinin iletişim ağını genişletmelerini amaçladıklarını bildiren Ayhan, “Sunduğumuz platform üzerinde yer alan haritadan müşterilerimiz kendilerine en yakın Generali acentesini görebilmektedir. Yani hem acentelerimize müşteri sağlıyoruz, hem de sigortalılar kendileri acentelerimize ulaşabilsin diye Google AdWords’ten onlar adına reklam veriyoruz” dedi.

Yorum yazın