Generali Grup 2015 hedeflerini aştı

Şirket, 2014 yarıyıl faaliyet sonucunu 2,5 Milyar Euro’nun üzerinde açıkladı. Söz konusu rakam grubun 2013’ün ilk yarısıyla karşılaştırıldığında yüzde 9,5’luk bir büyümenin gerçekleştiğini gösteriyor. Net kazancını ise sabit bir seviyede koruyarak 1 Milyar Euro olarak açıklayan Generali, istikrarlı büyümesini sürdürüyor.

Generali Grup, sigorta şirketlerinin temel gelir kalemi olan brüt yazılan primleriniyse 35 Milyar Euro olarak açıkladı. Sigorta şirketleri için hayati önem taşıyan sermaye yeterliliği göstergesi olan Solvency I oranı ise, Grubun Ocak 2013’de açıklanan 2015 hedeflerin de üzerinde gerçekleşerek yüzde 162 olarak açıklandı.

Generali’nin sermaye yeterlilik oranının iki önemli anlaşmanın da tamamlanmasıyla yüzde 164 olması bekleniyor. Generali, geçtiğimiz günlerde İsviçre’nin özel bankalarından BSI’daki bütün hisselerinin Brezilya merkezli finans şirketi BTG Pactual’a satışını duyurmuştu. Generali Grubu ayrıca, GPH’deki yüzde 24 hisselerinin de alımıyla birlikte GPH’nin yüzde100 sermayesine sahip olmayı planlıyor. Generali Grup böylece, Ocak 2013’de tamamlanan stratejik planına uygun olarak, ana faaliyet alanı olan sigorta sektörüne odaklanmayı ve aynı zamanda sermaye durumunu da güçlendirme yolunda önemli adımlar atmayı hedefliyor.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Generali Grup CEO’su Mario Greco, “Söz konusu sonuçlar hedeflerimize ulaşmak üzere hızla ilerlediğimizin bir göstergesi. Solvency I ve net serbest üretim fazlalığı hedeflerimize ulaştık. Ayrıca, özkaynak karlılığı (ROE) hedeflerimize de gitgide yaklaştığımızı görüyoruz. Generali’nin pazar payını ve karlılığını da artırdığını ve aynı zamanda hissedarlara önemli geri dönüşler sağladığımızı görüyoruz.”

Yorum yazın