Daldal: Siber risklere karşı aktif koruma sağlayan ürünlerle büyük hasarları önleyebiliriz

 Daldal: Siber risklere karşı aktif koruma sağlayan ürünlerle büyük hasarları önleyebiliriz

Ray Sigorta İcra Kurulu Üyesi, Teknik ve Reasürans Genel Müdür Yardımcısı Eyüphan Daldal, “Risklere karşı sadece teminat veren değil, aktif olarak koruma sağlayan sigorta ürünleriyle hasarları önemli ölçüde önleyebiliriz. Ray Sigorta olarak Cyberella Siber Güvenlik Sigortası ile kimlik hırsızlığına karşı hasar önleyici asistans hizmetlerimizle güvence sağlıyoruz” dedi.

Günümüzde teknoloji; iş ve sosyal yaşantımızın vazgeçilmezi olarak kabul ediliyor. Fayda sağlayan birçok olumlu yanlarının olabileceği gibi kötüye kullanım sonucu birçok beklenmeyen zararı da beraberinde getirebiliyor. Sanal dünyada atılan her adım iz bırakıyor. Ray Sigorta İcra Kurulu Üyesi, Teknik ve Reasürans Genel Müdür Yardımcısı Eyüphan Daldal, bu noktada siber güvenlik sigortalarının devreye girdiğini belirtiyor. Daldal, “Siber güvenlik sigortaları bireysel ve ticari olarak ikiye ayrılıyor. Ticari kapsamlı siber risk sigortaları bir yandan siber saldırıya uğrayan şirketin katlanmak zorunda olduğu bilişim suçlarının araştırılması maliyetleri, itibar kaybı, halkla ilişkiler, hukuki danışmanlık, datayı yerine koyma masrafları, KVKK kapsamında doğabilecek idari para cezaları, iş kesintisi sebebiyle yaşanabilecek kâr kaybı, fidye ödemeleri gibi maliyetleri karşılarken diğer taraftan şirket müşterilerinin uğrayacağı zarar sonucu açılabilecek tazminat davaları ve savunma masraflarını da koruma altına alıyor.

Bununla birlikte, şirketimizin ürün yelpazesi içinde bireysel siber güvenlik ürünümüz olan Cyberella Siber Güvenlik Sigortası ile 18-70 yaş arası bireylere, hem sanal hem de gerçek kimlik hırsızlığına karşı hasar önleyici asistans hizmetlerimizle güvence sağlıyoruz. Kimlik hırsızlığı, kimlik çalınması veya kaybolması, kişisel şifrelerin çalınması, kapkaç/gasp gibi durumlar ve hukuki uyuşmazlıklar sonucu karşılaşılan zararları teminat altına alıyoruz” dedi.

‘UZAKTAN ÇALIŞMA İLE RİSKLER ARTIYOR’

“Dijital tehlikelere, siber saldırılara karşı her zamankinden daha bilinçli, dikkatli ve tetikte olunması gereken bir dönem içindeyiz” diyen Eyüphan Daldal, açıklamalarına şöyle devam etti: “Ülkemizdeki nüfusun çoğunun evlerindeki bilgisayarlardan ya da akıllı telefonlarından internete eriştiği bu dönemde, pandeminin de etkileriyle sanal ortamda geçirdiğimiz süreler ve online alışveriş alışkanlıklarında yüksek bir artış söz konusu. Bilgisayarlarımız, telefonlarımız, üye olduğumuz her dijital platformu tüm bilgilerin saklandığı bir kasa gibi ele alırsak risk büyük. Aynı zamanda risklere karşı sadece teminat veren değil, aktif olarak koruma sağlayan sigorta ürünleri ile büyük hasarları önemli ölçüde önleyebiliriz. Yeni çalışma düzeniyle birlikte çevrimiçi aktivitedeki ani artışın sistem güvenliği, ağ sağlamlığı ve veri güvenliği üzerinde büyük etkileri var. Bu etkiler, bireysel risklerin yanı sıra uzaktan çalışma ile birlikte şirketlerin de karşılaşabileceği riskleri artırıyor. Uzaktan çalışma modeli bir anlamda konfor sağlasa da diğer yandan hemen her gün devreye giren yeni teknolojilerle riske ve haliyle kullanıcı hatalarına açık hale geliyoruz.

Bütün bunlar saldırı olasılığını artırıyor ve bu riskler belirli meslek gruplarını değil, tüm bireyleri ve şirketleri tehdit ediyor. Tüm bu saldırı ve risklere önlem alınması adına, bir iş gününün uzaktan yönetilmesi için siber güvenliğin sağlanması, ağların ve verilerin korunması şirketlerin en önemli gündem maddesi olmalı. Sigorta sektörü oyuncuları olarak bizler de farkındalığın oluşturulmasında rol almalıyız. Evden çalışırken uzaktan erişim programlarıyla şirket ağına ve bilgisayarlarına bağlantı yapılması, iş ve sosyal hayat için kullanılan sesli, görüntülü çevrimiçi sohbet uygulamaları siber saldırılar için ortam hazırlıyor. Yeni dönemin ihtiyaçları sonucu geliştirilen uygulamalara karşılık siber saldırıların yöntemleri de giderek değişiyor. Uygun fiyatlama ve etkili asistans hizmetleri sunarak siber güvenlik sigortalarına erişilebilirliği ve farkındalığı artırmayı hedefliyoruz. Ücretsiz sunulan koruma yazılımı ile müşterilerimize ait kayıtlı cihazların veri trafiği için maksimum güvenlik paketi sunuyoruz. Aktif koruma hizmetimiz ile sigortalılarımızı güvence altına alıyoruz. Pandemi dönemi ile birlikte artan temassız kart kullanımını da risk kapsama alıp teminatlarımızı zenginleştirmeye yönelik çalışmalarımızı ürün ekiplerimiz ile yürüttüğümüzün haberini buradan vermiş olalım.”

İlginizi Çekebilir