Ciara fırtınasının yarattığı hasar belli oldu: En fazla etkilenen ülke Almanya

 Ciara fırtınasının yarattığı hasar belli oldu: En fazla etkilenen ülke Almanya

Afet sigortası veri sağlayıcısı PERILS, Ciara fırtınasının yarattığı hasarı 1.5 milyar euro (1.9 milyar dolar) olarak açıklandı. Fırtınadan en fazla etkilenen ülke Almanya olurken, Fransa, Benelüks ülkeleri, İngiltere, İsviçre ve Avusturya da Almanya’nın takipçisi oldu.

İsviçre merkezli afet sigortası veri sağlayıcısı PERILS, Britanya Adaları’ndan Batı ve Orta Avrupa’ya kadar geniş bir alanı etkileyen Ciara (Sabine) fırtınasının yarattığı toplam hasarı açıkladı. 9-11 Şubat 2020 tarihleri arasında meydana gelen fırtına sigorta şirketlerinden toplanan verilere göre toplam hasar 1.5 milyar euro (1.9 milyar dolar) olarak açıklandı. Avrupa genelinde sigorta sigorta şirketleri fırtına kaynaklı olarak 1 milyondan fazla hasar talebi aldı.

ABD DIŞINDAKİ EN BÜYÜK DOĞAL AFET HASARI

Avrupa’yı büyük ölçüde etkileyen Ciara fırtınası 2020 yılında ABD dışında en fazla hasar yaratan doğal afet oldu. En fazla hasar Almanya’da meydana gelirken, en fazla hasar bildirilen diğer ülkeler sırasıyla Fransa, Benelüks ülkeleri, İngiltere, İsviçre ve Avusturya izledi. İrlanda Cumhuriyeti, Danimarka, Norveç ve İsveç ise fırtınadan nispeten daha az etkilenen ülkeler oldu.

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir