‘Binlerce kişi işsiz kalacak’ haberi gerçeği yansıtmıyor

Kasap yaptığı yazılı açıklamada, bazı basın organlarında yer alan “Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelikle” birçok acentenin kapanacağı yönündeki haberlere yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de 15 bin 900 sigorta acentesinin faaliyet gösterdiğine ve bunların büyük çoğunun kapanmasının ya da bu acentelerde çalışan kişilerin işsiz kalmasının kısa vadede mümkün olmadığına dikkati çeken Kasap, “Çeşitli medya organlarına konu olan ’11 Bin 500 işyeri kapanıyor, binlerce kişi işsiz kalacak’ başlıklı haber gerçekleri yansıtmıyor. Sigorta sektöründeki kötü senaryo doğru değil. Orta ve uzun vadede verimliliği artıramayan ve kurumsallaşamayan acenteler tehdit altında. Bu çerçevede Hazine Müsteşarlığı ile TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi gerekli tedbirleri aldı” ifadesini kullandı.

Kasap, söz konusu haber metinlerde yer alan teknik personel istihdamı zorunluluğu konusuna da değinerek şunları kaydetti:

“2014’de yapılan düzenlemelerin pek çoğu gerçek kişi sigorta acentelerini kapsamıyor. Yeni düzenleme, tüzel kişi sigorta acentelerine kurumsal kimlik kazandırabilmek adına, acente merkezinde, en az 1 teknik personel bulundurulması yükümlülüğünü getiriyor. Teknik personel istihdam edemeyecek acenteler ise nevi değişikliği yaparak gerçek kişi olarak faaliyetlerine devam edebilir.

Hazine Müsteşarlığının 2014 yılının Nisan ayında yaptığı yönetmelik değişikliğinin temel gerekçesi; sigorta acentelerini kurumsallaştırmak ve finansal gücü elinde bulundurarak ülke genelinde rastgele şube tesis eden, bu suretle acentelik yetkilerini, sigortacılıkla hiçbir şekilde bağdaşmayan çeşitli kişilere kullandırmak suretiyle sektörün itibarını zedeleyen bazı meslektaşlarımızın bu haksız faaliyetlerini engellemek olmuştur. Yönetmelik değişikliği ile şubeler kapanmıyor. Belli kurallar getirilerek, Hazine Müsteşarlığının iznine tabi tutuluyor. Ayrıca, şartlara uymayan acentelerin değil, bu acentelerin mevzuata uyum sağlamayan şubelerinin faaliyetleri durduruluyor.”

Yorum yazın