Aon: Haziran fırtınaları 4,5 milyar dolar hasara neden olabilir

 Aon: Haziran fırtınaları 4,5 milyar dolar hasara neden olabilir

Aon, Haziran’da Avrupa’yı etkileyen şiddetli fırtınalarının tahmini sigortalı hasarının 4,5 milyar dolara kadar yükselebileceği tahmininde bulundu. 5 kişinin hayatını kaybettiği fırtına ile Çek Cumhuriyeti bu süreçte en fazla zarar alan Avrupa ülkesi oldu. Fransa, Belçika, Hollanda, İsviçre ve Almanya şiddetli fırtınalardan büyük zarar gören diğer ülkeler arasında yerini aldı. 

Küresel reasürans brokeri Aon, Haziran ayında Avrupa’yı etkileyen şiddetli hava fırtınalarının toplam sigortalı hasarının 4,5 milyar dolara ulaşabileceğini açıkladı. 5 kişinin hayatını kaybettiği fırtına ile Çek Cumhuriyeti bu süreçte en fazla zarar alan Avrupa ülkesi oldu. Fransa, Belçika, Hollanda, İsviçre ve Almanya şiddetli fırtınalardan büyük zarar gören diğer ülkeler arasında yerini aldı. Aon’a göre, orta İsviçre ve Avusturya’da en büyük hasar büyük dolu yağışı olurken, Almanya’nın birçok yerinde ise sel felaketi yaşandı.

Aon’un Kıdemli Analistlerinden Michal Lörinc, konuyla ilgili, “Haziran ayının ikinci yarısında Batı ve Orta Avrupa’da görülen şiddetli hava olaylarının uzun süreli olması, şiddetli dolu yağışları ve ani seller Avrupa’da kaydedilen en şiddetli hava olayları arasına girdi. Milyar dolarlık sigortalı hasarlara neden olan bu gibi olaylar Avrupa’da sıkça görülmese de Haziran ayında da olduğu gibi karşımıza çıkabiliyor” açıklamalarında bulundu.

İlginizi Çekebilir