Aegon Türkiye ilk çeyrekte % 52 büyüdü

Aegon Emeklilik ve Hayat, 2015 yılının ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 52 oranında büyüdü. Şirketin toplam prim üretimiyse 42.1 milyon lira oldu. Sektör sıralamasında onuncu sırada yer alan Aegon Türkiye’nin pazar payı yüzde 4.46 olarak gerçekleşti. Aegon Türkiye, birikimli hayat sigortalarında pazar payını yüzde 53’e ulaştırarak sektördeki lider konumunu sürdürdü.

Aegon, uluslararası arenada ise geçtiğimiz yılın yüksek performansını devam ettirdi. 2015’in çeyreğinde net gelir 316 milyon euro olarak gerçekleşirken özsermaye getiri oranı yüzde 6.6 oldu. Rekor düzeydeki net nakit girişleri, olumlu pazar ortamı ve kur etkileri sonucu aktif büyüklüğü 638 milyar euroya yükseldi.

Aegon CEO’su Alex Wynaendts yaptığı açıklamada, “Genelde ABD’deki hasar ödemeleri nedeniyle Aegon bu çeyrekte istediği kârı gerçekleştiremedi. Doğal olarak hasarlar üzerinde mevsimsel bir etki olsa da, bu çeyrekte beklenenden daha fazla sayıda hasar gerçekleşti. Buna rağmen 300 milyon euro üzerinde güçlü bir net kâr elde edildi. Uzun süredir düşük olan faizlere rağmen kârlı büyüme ivmemizi güçlü tutmayı başarmış olmamız gayet sevindirici. Şirket genelinde rekor düzeye ulaşan satışlarımız, finansal geleceklerini güvence altına almak için Aegon’u tercih eden, artan sayıdaki müşteri nezdinde sahip olduğumuz güven unsurunu da öne çıkartıyor” dedi.

Yorum yazın