“Trafik sigortası acenteler için bir lokomotif”

 “Trafik sigortası acenteler için bir lokomotif”

Bugün uygulanmaya başlayacak olan Trafik Teklif Platformu hakkında açıklamalarda bulunan TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut, trafik sigortasının acenteler için bir lokomotif olduğunu belirtti.

5N1S programına konuk olan TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut, bugün uygulanmaya başlayacak olan Trafik Teklif Platformu hakkında açıklamalarda bulundu. Tavan fiyat uygulaması sonrası trafik sigortasında sorunların baş gösterdiğine dikkat çeken Korkut, “Tavan fiyat uygularsanız ne olur? Sigortacılıkta eğer kötü riski içerde tutup iyi riski içerde tutamazsanız fiyatı ne kadar yükseltirseniz yükseltin gereken sonucu alamazsınız. Şu an geldiğimiz nokta da bu. Uygulamada belirli olmayan sonuçlar ve tavanı belli olmayan sorumluluklar bugün trafikte yaşadığımız sorunu beraberinde getirdi. Şimdi hep beraber çözüm arıyoruz. Şu an trafik sigortasında yaşanan arz sorununu platformun çözmeyeceğini net olarak söyleyebilirim” dedi.

‘ACENTENİN EN BÜYÜK HANDİKABI MÜŞTERİSİ İÇİN POLİÇE ULAŞAMAMAK’

Korkut, acentelik talebinin SBM üzerinden gerçekleşeceğini belirterek, “Böylece acentelik talep edilen şirketin acentelik vermediği sistemde görülebilecek. Sigorta şirketi gerekli sayıda acentelik vermemişse trafik sigortası poliçesi kesmekten kaçınıyor sayılacak. Bu sistemin en iyi özelliği acentelik verip vermeyeni kayıt altına alıp şirketin davranışına göre otoritenin cezai müeyyide yoluna girilmesi. Genelgenin üçüncü maddesinde acente sigorta şirketine acentelik için başvuru yaptıktan sonra sigorta şirketi bu talebi üç iş günü içinde sonuçlamak zorunda. Eğer sonuç olumsuzsa acente üç ay aynı sigorta şirketine acentelik talebinde bulunamıyor. Poliçe kesemeyen acente, müşterisi için yine poliçeye ulaşamamış oluyor. Acentenin en büyük handikabı bu. Trafik sigortası bir lokomotif. Trafik sigortasıyla müşteriyi içeri alıyoruz. Daha sonra konut, kasko, ferdi kaza, TSS gibi alabileceği ürün gamını satmaya çalışıyoruz. Trafik sigortası acenteler için bir başlangıç. Önemli olan müşteriyi trafik sigortasıyla içeri almak. O anlamda acente için lokomotif bir branş” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir