“Tüketmek kolay, biriktirmek zaman istiyor”

 “Tüketmek kolay, biriktirmek zaman istiyor”

Sigortacı Gazetesi Instagram canlı yayınında BES’in geleceği hakkında yorumlarda bulunan Adendum Kurucu Ortağı Ali Haydar Elveren, salgına rağmen Ocak ayından itibaren fon birikiminin arttığını dile getirdi. Katılımcıların daha zor günler için ihtiyaç olma ihtimaline karşı birikimlerini harcamadıklarını söyleyen Elveren, “Tüketmek kolay, biriktirmek ise zaman istiyor” dedi.

Sigortacı Gazetesi, Instagram kanalı üzerinden düzenlediği canlı yayınlarla sektörün nabzını tutmaya devam ediyor. 2 Haziran 2020’de köşe yazarlarımızdan Okan Utkueri, Adendum Kurucu Ortağı Ali Haydar Elveren’i konuk etti. Canlı yayının konusu ise Sıfır Noktasında Bireysel Emeklilik Sistemi’nin geleceği oldu. Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) oldukça zorlu bir ekonomik ortamda meclisten geçtiğini hatırlatan Elveren, “SGK’ya ek olarak ortaya çıkan bu sistem tasarlanırken, hem finansal sıkıntıların tekrarlanmaması için ne yapılacağına hem de yurt dışındaki iyi örneklerden neler getirebiliriz dendi. Örnek olacak ve Türkiye’ye özgü bir sistem yaratıldı” dedi.

‘EMEKLİLİĞİMİZ İÇİN İNİSİYATİF ALMAMIZ GEREKİYORDU’

Tasarrufun öneminin tartışıldığı bir ortamda BES’in büyük bir başarı yakaladığını dile getiren Elveren, “Böyle bir ortamda çok küçük miktarlı birikimlerle 6 milyon 800 bin insan için 132 milyar fon birikti. Temel kavram şuydu: Sosyal Güvenlik Sistemi’ndeki emekliliğe karşı kendi emekliliğimiz için inisiyatif almamız. Buna ne kadar erken başlarsak o kadar faydalı olacak” diye konuştu. Elveren, canlı yayında COVID-19’un etkileri ile ilgili de yorumlarda bulundu.

‘EKONOMİK ETKİLER HENÜZ YANSIMADI’

Elveren, COVID-19 salgınının ekonomik etkilerinin henüz yansımadığını düşündüğünü söyledi ve şunları ekledi: “Önümüzdeki birkaç ay sonra ekonomik olarak yansımasını göreceğiz. Şu an daha sanal bir ortam var. Ocak’tan itibaren olan dönemi incelediğimizde katılımcı sayısında küçük oynamalar olduğunu, fon tutarında ise artış olduğunu gördük. Çünkü fonlarda para durup yeni bir katkı olmasa bile mevcut fonlar yatırım geliri ile birlikte artmaya devam ediyor.”

‘KATILIMCILARDA BİLGİ EKSİKLİĞİ VAR’

Katılımcıların birikim hakkındaki düşünceleri ve fon değişimi üzerine de yorumlarda bulunan Elveren şunları söyledi; “Katılımcıların birikimlerini alarak hızla tüketip eski refah seviyelerine kavuşma eğilimi yerine birikimlerine gözü gibi baktıklarını, daha zor günler için ihtiyaç olma ihtimaline karşı beklettiklerini görüyoruz. Aynı zamanda bu dönemde katkı payını durdurma, ara verme ve azaltma yönünde bilgi eksikliği olduğunu da görüyoruz. Tüketmek kolaydır biriktirmek zaman istiyor.

BES’te katılımcılar fon değişikliğinin farkında değil. Fonların hepsi kendi içinde başarılı yönetiliyor ama katılımcının o fondan alıp almamasına bağlı olarak kazanç elde eder. Her kişinin sistemdeki getirisi birbirinden farklı. Kişi bu inisiyatifi almadığında ‘Şirket fonlarımı iyi yönetmiyor’ diyor. Fon değiştirme işlemi onaylandıktan hemen sonra başlıyor. Fon değiştirme hakkı ise yılda 6 kere olarak belirlendi. Türkiye’de yılda 2-3 yatırım aracında büyük hareketler oluyor ve biz bunu bilmiyoruz. Fakat bu bir trend. Artışın sadece bir kısmını bile katılımcı alabilse yeterli olur.”

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir